
Zawód rady prawnego bardzo często mylony jest z obowiązkami pełnionymi przez adwokata. W wielu krajach Europy taki podział zawodów prawniczych nie istnieje, zatem obywatel nie ma dylematu do kogo się udać.
Do kogo w Polsce udać się z problemem z prawem cywilnym, rodzinnym czy administracyjnym?
Zarówno adwokat jak i radca prawny mogą reprezentować mocodawcę przed sądem cywilnym, administracyjnym i Sądem Najwyższym, przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz różnymi urzędami i organami władzy publicznej. Różnic pomiędzy zawodami jest coraz mniej, zatem radca prawny także udzieli prawnej pomocy w wielu zagadnieniach natury prawnej.
Jaki zakres usług świadczy radca prawny?
Radca prawny pomoże m.in. w kwestiach mediacyjnych z dłużnikami, będzie reprezentantem w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym w sporach, doradzi jak odzyskać należności i wyśle monity do wierzycieli, będzie współpracował z komornikiem, by uzyskać wysoką skuteczność egzekucji, pomoże stworzyć i zredagować umowy pomiędzy spółkami. Radca prawny ma istotny wkład w sprawach prawa rodzinnego – przy rozwodach i podziałach majątku, ustalaniu ojcostwa oraz częstotliwości spotkań z jednym z rodziców oraz prawa spadkowego – to dzięki pomocy radcy prawnego można sprawnie podzielić spadek, odrzucić tzw. złe długi, szybko rozstrzygnąć spory.
Gdzie znaleźć radcę prawnego?
Wielu radców prawnych ma swoje kancelarie. Bardzo często w jednej kancelarii pracuje kilku radców specjalizujących się w różnych dziedzinach, zatem poziom porad jest naprawdę wysoki.